Kripto Sözlük

Mum Grafiği Nasıl Okunur ve bize neler anlatır?

Mum grafiğinin nasıl okunduğu son zamanların merak konusu olmuştur. Sizlere mum grafiğinin nasıl okunduğunu araştırdık. Kripto varlıklarınız araştırılırken mum grafiği gibi özel bir fiyat grafiği ile karşılaşma imkanınız vardır. Bunları öğrenmek içinde biraz zaman harcamak gerekmektedir.

Mum grafiğine benzer olan çubuk grafiği gibi yatay ekseninde zaman, dikey ekseninde de fiyatla ilgili veriler gösterilir. Diğer grafiklere göre mum grafiği daha fazla bilgi istemektedir. İlk bakışta varlığınızın belirli bir zaman diliminde ulaşmış olduğu en yüksek değer ve en düşük değer ve açılış kapanış değerlerini görmeniz mümkündür.

Mum Grafik Nedir?

Mum grafiği piyasa hareketlerinin negatif veya pozitif mi olduğu hakkında anlık görüntüler sunmaktadır. Mum grafiğinde gösterilmekte olan zaman dilimi büyük oranlarda farklılıklar gösterebilmektedir. Buna örnek verecek olursak Coinbase Pro’da her mum grafiği beş dakikalık zaman dilimi kısa yada uzun olacak şekilde ayarlanabilmektedir. Hisse senetleri piyasalarının aksi halinde kripto para piyasası 24 saatlik sürede açık olmaktadır. Yani kapanış ve açılış değerleri belirlenen zamanın bitiş ve başlangıcındaki fiyatlardır.

İLGİLİ: Kripto Paraya Yatırım Yapmadan Önce Bilmeniz Gereken Birkaç ipucu

Mum grafiklerinde mumlarla ilgili kısaca şöyle bahsedebiliriz.

  • Yeşil mumlar değerlerin yükselmekte olduğunu göstermektedir. Yani kapanış gövde üstünde açılış ise gövdenin altında gözükmektedir.
  • Kırmızı mumlar ise değerlerin düşüşünü göstermektedir. Yani kırmızı mumlarda kapanış gövdenin altındayken kapanış gövdenin üstündedir.
  • Mum grafiğinde her bir mum fitiller ve gövdelerden oluşur. Mumların gövdeleri sizlere kapanış ve açılış değerlerini gösterir. Mumların zaman dilimlerinin sıralarında hangi noktalarda olduklarını göstermektedir. Fitiller ise gövdeden uzanan çizgilerdir. Bunlar takas sırasında oluşan en yüksek ve en düşük değeri göstermektedir.

Mum Grafikler Bize Neler Anlatır?

Mum grafiğinde zaman içinde oluşan değer hareketlerinin oldukça fazlası göz önüne getirilir. Bu konuda deneyimli olan kullanıcılar ise piyasa duyarlılığını ölçmeye çalışırlar. Piyasanın hangi yöne yöneleceği hakkında tahminler yapabilmek için ise modelleri bulmaya uğraşırlar. Bu deneyimli takasçıların aradığı şeyler kısaca şöyledir.

  • Mumun altında bulunan uzun fitil değerler düşüyorken kullanıcıların o varlıklardan satın almış olduğunu gösterir. Bu da bu varlığın yükseleceği yönünde gösterge halini alır.
  • Mum üzerinde olan uzun fitilde kullanıcıların yatırımlarında kar etmeye çalıştıklarını göstermektedir. Bu da gelecekte büyük satış olacağı anlamına gelmektedir.
  • Gövde mumun tamamını kaplıyorsa da bunun yanı sıra fitiller yok gibiyse yeşil mumda güçlü bir boğa duyarlılığı anlamına gelir. Kırmızı mumda ise güçlü bir ayı duyarlılığını işaret eder.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Polkadot (DOT) Hakkında Her şey

Varlıklar bağlamında yada belirli olan piyasa koşullarında mum grafiklerinin ne anlama geldiğini anlamak için kullanılır. Buda teknik anlamda takas stratejisidir. Yatırımcıların teknik analiz yoluyla gelecek değerleri belirlemek adına geçmiş fiyatlar kullanılır. Mum grafiği ile ilgili bilgiler kısaca böyledir.

KriptoManset

Kripto para, blockchain, NFT, Metaverse, Web 3.0 ve Airdrop haberleri