Kripto Haber

SEC, Aracı Kurumların Yapay Zeka Kullanımı İçin Yeni Kuralları Onayladı!

Yapay zekanın finans sektöründe kullanımı hakkında yeni bir düzenleme kabul edildi. Amerika Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), aracı kurumların yapay zekayı kullanması ile ilgili bir öneriyi onayladığını açıkladı.

Son zamanlarda yapay zekanın olası risklerine dair uyarılarda bulunan SEC, büyük yapay zeka şirketlerini de denetim altında tuttuğunu belirtti.

Yeni onaylanan “çıkar çatışması” kuralları, aracı kurumların yatırımcıları hedeflemek ve yatırım stratejilerini belirlemek için nasıl “optimizasyon fonksiyonları” kullanabileceklerini düzenliyor.

SEC Başkanı Gary Gensler, yeni kuralların çıkar çatışmalarını önlemeyi amaçladığını ifade etti. Bu kurallar aracı kurumların “optimizasyon işlevleri” veya veri analitiği araçlarını kullanırken yaşanabilecek çıkar çatışmalarını azaltmayı hedefliyor.

SEC, bu teknolojilerin bir firmanın analitik, teknolojik veya hesaplamalı işlevleri, algoritmaları, modelleri, korelasyon matrislerini veya benzer yöntemleri içerebileceğini belirtti. Bu tür uygulamaların yatırımcılarla olan etkileşimler sırasında çıkar çatışması yaratabileceği için yeni düzenlemelere ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Önerilen kural değişikliği SEC komisyonunun 3’e karşı 2 oyla kabul etti. Komiser Hester Peirce ve Cumhuriyetçi Komiser Mark Uyeda ise bu düzenlemelere karşı çıktı.

Yeni kurallar SEC’e kayıtlı komisyoncu-satıcılar aracılığıyla yapılan kripto para birimi ve dijital varlık işlemleri için de geçerli olacak.

Bu düzenlemelerin amacı yatırımcıları korumak ve yapay zeka ile veri analitiği araçlarının etik kullanımını teşvik etmek. Kuralların Federal Sicil’de yayınlanmasının ardından vatandaşlar 60 gün boyunca görüşlerini belirtebilecekler ve ardından komite nihai kararını verecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  2022'de bu 10 Kripto Parayı takip edin

KriptoManset

Kripto para, blockchain, NFT, Metaverse, Web 3.0 ve Airdrop haberleri