Kripto Sözlük

Worldcoin (WLD) Nedir, Nasıl Çalışır? 

Worldcoin, OpenAI’nin CEO’su tarafından piyasaya çıkan yeni bir kripto para birimidir. Bu projenin amaçlarından biri, herkese ait olacak bir kamu hizmeti olarak dünyanın en geniş kimlik ve finansal ağı oluşturmaktır.

Worldcoin Hakkında

OpenAI’nin CEO’su Sam Altman’ın liderliğinde geliştirilen Worldcoin, 24 Temmuz’dan itibaren işlem görmeye başladı.

Bu proje, kripto sektöründen Silicon Valley’ye kadar çeşitli tepkilerle karşılandı; bazıları tarafından övülürken, bazıları tarafından distopik bir girişim olarak nitelendirildi. Worldcoin eleştirilere rağmen, geliştiricileri projenin gelir adaletsizliğini ve online kimlik doğrulama sorunlarını çözmeye yönelik hedeflerini vurgulamaktadır.

Worldcoin, biyometrik bilgileri karşılığında kripto paralar sunarak, hem global bir evrensel temel gelir oluşturmayı hem de insanlarla robotları ayırt etmek için bir kimlik doğrulama sistemi kurmayı hedefliyor.

Beta aşamasından bu yana 2 milyon kullanıcıya ulaşan proje, lansmanın ardından Worldcoin’ın “yörünge” operasyonlarını 20 ülkede 35 şehre genişletmeye başladı. Dijital para birimi olarak Worldcoin, kullanıcıların herhangi bir para yatırmalarını gerektirmeden, gelecekteki para biriminin bir token’ını sağlamak amacıyla Bitcoin veya Ethereum gibi pazar liderlerinden farklı bir yaklaşım benimsemektedir.

Worldcoin token’ını almak isteyen kişilerin gözlerinin, her kayıt olanın bir insan olduğunu ve sadece bir kez kayıt olduğunu garanti etmek için, bir cihaz tarafından taranması gerekmektedir. Concordia Bilgi Sistemleri Mühendislik Enstitüsü’nden Jeremy Clark, Worldcoin’ın büyük ölçüde kimlik doğrulama alanında yenilikçi olduğunu belirtti.

Clark, herkesin Bitcoin gibi kripto para birimlerini kullanabileceğini ve istediği kadar kimlikle kaydolabileceğini, fakat Worldcoin’ın “temelde gezegendeki herkese bir ve yalnızca bir (adres) vermeye çalıştığını” ifade etti.

Worldcoin Nasıl İşler?

Worldcoin’ın web sitesine göre, cihazın sakladığı tek bilgi, kişiyi tanımlamak için oluşturulan bir sayı serisi olan “IrisHash”dir. Cihaz, hiçbir biyometrik veriyi depolamaz.

Bir Worldcoin sözcüsü Context’e e-posta yoluyla gönderilen bir açıklamada, “Orb tarafından toplanan görüntüler, kayıt olunan kişi tarafından açıkça talep edilmedikçe hemen silinir,” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon (DAO) Nedir?

Bir kişi benzersiz IrisHash’ını ve kripto cüzdanını aldıktan sonra, bir “World Kimliği” veya dijital pasaport elde eder.

Afganistan’dan İngiltere’ye, biyometri ve dijital kimliklerin kullanımı, insanların oy verme yeteneklerini ve temel hizmetlere, örneğin sağlık ve gıda bankalarına erişimlerini artırmak için yaygınlaşıyor.

Proje, Sudan, Şili ve Endonezya gibi ülkelerde cihazın testlerini gerçekleştirdi ve World Uygulaması’nın 80’den fazla ülkede kullanılabilir olacağı belirtildi.

KriptoManset

Kripto para, blockchain, NFT, Metaverse, Web 3.0 ve Airdrop haberleri