Blockchain

Kripto Paraya Yatırım Yapmadan Önce Bilmeniz Gereken Birkaç ipucu

Kripto para birimleri, Bitcoin, Dogecoin ve Ethereum’un kripto çılgınlığına öncülük etmesiyle hızla genişliyor. Kripto piyasası neredeyse on yaşında olmasına rağmen, yeni başlayan yatırımcılar, onu hızlı bir kâr yöntemi olarak algıladıkları için ona cezbediliyor.

Borsadan farklı olarak, kripto para piyasası düzensizdir ve bu da değerinin günlük olarak dalgalanmasına neden olur. 

Yüksek oynaklıkları göz önüne alındığında, kripto para piyasasına yatırım yapmadan önce bilmeniz gereken her şey burada.

Kripto para birimleri tam olarak nedir?

Kripto para birimleri, yatırımlar, çevrimiçi alışveriş ve bahis gibi çevrimiçi işler başta olmak üzere her alanda kullanılabilecek dijital varlıklardır. Şifreleme ile korunur, bu da sahteciliği veya çifte harcamayı neredeyse zorlaştırır.

Kripto para biriminin fiziksel olarak var olmadığına dikkat etmek önemlidir, bu da bir Bitcoin alıp elinizde tutamayacağınız anlamına gelir. Buna ek olarak, bir kripto para biriminin değerini korumaktan sorumlu merkezi bir otorite yoktur. Bunun yerine, bu sorumluluklar internet üzerinden bitcoin kullanıcıları arasında geniş çapta dağılmıştır.

Ayrıca, her kripto para birimi, benzersiz bir yazılım veya kod satırından oluşur. Bu, kopyalanamayacağı anlamına gelir, bu da değiş tokuş edildiğinde izlemeyi ve tanımlamayı kolaylaştırır.

Kripto para ile Blockchain aynı şey mi?

Hayır. Blockchain, kripto para birimlerinin var olmasına izin veren teknolojidir. Bir blok zinciri, tüm bilgisayar sistemleri ağını kapsayan dağıtılmış bir dijital işlem defteridir. O paranın tüm geçmişini kaydeden bir defter olarak düşünün.

Açıklandığı gibi, hacklemeyi zorlaştıran bilgileri yakalamak için bir tekniktir. Blok zincirindeki her blok sayısız işlem içerir ve üzerinde yeni bir işlem olursa, her katılımcının defterine o işlemin bir kaydı eklenir.

Bir blok zinciri veritabanı, birkaç kişinin aynı anda kullanabileceği ve erişebileceği önemli miktarda veri tutabilir.

Ancak Blockchain’i diğerlerinden ayıran şey, tek bir kişi veya kuruluşun ona sahip olmaması ve bu da onu daha güvenli ve güvenilir hale getirmesidir. Blok zincirini kimse kontrol etmediği için kimse kayıtları devralamaz ve değiştiremez.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Blockchain tabanlı dijital bir dünya; Decentraland

Ücretsiz kripto para almak mümkün mü?

Evet, satın almadan bir kripto para birimine sahip olabilirsiniz. Ayrıca kriptografik sorunları çözmek için bilgisayarları kullanarak kripto para kazanabilirsiniz. Veri bloklarının doğrulanması ve blok zincirine işlem kayıtlarının eklenmesi de bu prosedürün bir parçasıdır.

Bitcoin gibi bazı kripto para birimlerinin sınırlı bir arza sahip olduğunu ve bu da dolaşımda olabilecek madeni para sayısının bir sınırı anlamına geldiğini belirtmekte fayda var. Ethereum gibi diğerlerinin maksimum sınırı yoktur, ancak her yıl basılabilecek yeni paraların sayısını sınırlar.

İlgili: 2022’de bu 10 Kripto Parayı takip edin

Kripto para birimi ile ne satın alabilirsiniz?

Çoğu insan, bunu gerçek bir ödeme seçeneği olarak benimseme kavramını yavaş yavaş benimsiyor. Kripto para birimi, günlük işlemler için kullanılamadığı için birkaç pratik sınırlamaya sahiptir. Bununla birlikte, ödemeleri etkinleştirmek için kripto para biriminizden yararlanma yöntemleri vardır.

Bir Bitcoin ticaret platformu olan Unocoin, müşterilerinin 90’dan fazla farklı işletmeden kupon satın almak için Bitcoin kullanmalarını sağlar. Bu sertifikaları Domino’s pizza, Baskin Robbin’s dondurma, Himalaya güzellik ve sağlık ürünleri ve hatta Prestige ev aletleri satın almak için kullanabilirsiniz.

Sonuç olarak

Dijital para birimlerinin çok spekülatif olduğunu unutmayın. Çok fazla yatırımcı, kripto para sektöründe yalnızca bir gecede ciddi miktarlarda para kaybetti. Bu sektöre yatırım yapmak risk almayı gerektirir. Yatırım yapmadan önce araştırmanızı yaparak başarı şansınızı artırabilirsiniz.

KriptoManset

Kripto para, blockchain, NFT, Metaverse, Web 3.0 ve Airdrop haberleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir