BlockchainDefiKripto SözlükÖne Çıkanlar

Blockchain tabanlı dijital bir dünya; Decentraland

Metaverse veya içinde yaşadığımız evrenin dijital yinelemesi, kripto alanındaki en trend konulardan biri. Çoğu kişi metaverse’i sosyal medya çağının halefi olarak görüyor.

Meta veri deposunda, kullanıcılar genellikle sistem tarafından oluşturulan bir ortamla etkileşime girer. Ve orada, arazi parçaları satın almak ise bugünlerin en sıcak tartışma konusu.

Sadece bir günlük raporlarda oyna-kazan oyun platformu Axie Infinity de yaklaşık 2,3 milyon $ değerinde dijital arsa satıldığı bildirildi. Satın alınan arazi, görünüşe göre Chimera Bosses ve Raids gibi özel içerikleri barındırmak için kullanılacaktı.

Decentraland, Axie’yi hızla takip etti. Yakın zamanda Metaverse Group’a 2.43 milyon$’ a bir sanal gayrimenkul arsası sattı . Nitekim, yukarıda belirtilen değer, 913 bin dolarlık kendi önceki rekorunun 2 katından fazla .

Resmi açıklamaya göre, şirket sanal dünyayı patlayan “dijital moda endüstrisi” içinde “moda şovları” ve “ticareti” teşvik etmek için kullanacak.

Metaverse’de moda için bir alan olsa da, bunun nispeten keşfedilmemiş bir bölge olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle, beklentileri karşılayıp karşılayamayacağını yalnızca zaman gösterebilir.

Decentraland (MANA) nedir?

2017 yılında temelleri atılan Decentraland, Ethereum ağı üzerinde kurulu bir sanal gerçeklik platformu, dijital bir oyun platformudur. Bu sanal dünyada kullanıcılar, yeni yerler keşfedebilir, oluşturabilir, gezebilir, üzerine binalar inşa edebilir, eşyalar toplayabilir ve para kazanabilecekleri araziler satın alabilirler.

Platform Şubat 2020’de tüm kullanıcılar için açıldı ve o zamandan bu yana katılımcılar; etkileşimli oyunlar, üç boyutlu görseller ve birçok yeni etkileşim içeren özellikler dahil olmak üzere LAND arazisi üzerinde deneyimler ortaya çıkardı.

Decentraland’e adım atmak için, ETH tabanlı bir cüzdan uygulaması olan Metamask hesabına ihtiyacınız var. Chrome tarayıcısı üzerinde Metamask hesabı açarak bu dünyayı keşfetmeye başlayabilirsiniz.

MANA token’lar, Decentraland piyasasında avatar, giyilebilir varlık, isim ve benzeri kozmetik sanal varlık ödemeleri için kullanılabiliyor. Kendi özel avatarınızı oluşturmak istiyorsanız bu dünyanın para birimi olan MANA token almanız ve harcamanız gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Worldcoin (WLD) Nedir, Nasıl Çalışır? 

İlgili: Dikkat çeken En İyi 5 NFT Oyunu

Oyuna “Genesis Plaza” adı verilen bir mekanda başlıyorsunuz ve adım adım bu dünyayı tanıyorsunuz. Oyun içinde sanat galerilerinden, güneş gözlüklerine kadar aklınıza gelebilecek her şeyi tasarlamak, üretmek, satmak, satın almak mümkün. Olup biten tüm işlemler Ethereum ağı üzerinde kaydediliyor.

Birçok Decentraland kullanıcısı ellerindeki LAND’leri kiralayarak, bunlar üzerinden reklam vererek para kazanıyor. Benzer şekilde pek çok kullanıcı, MANA token’ları için Decentraland piyasasında ürün oluşturup satarak gelir elde ediyor.

Gelecekte Decentraland gibi pek çok yeni oyun ve metaverse uygulamalarını göreceğimize şüphe yok.

KriptoManset

Kripto para, blockchain, NFT, Metaverse, Web 3.0 ve Airdrop haberleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir