BlockchainNFT

Blockchain ve NFT’ler ile Sanat Endüstrisini Değiştirmek

Blockchain teknolojisi ve NFT’ler, sanat eserinin orijinalliğini ve kaynağını doğrulayarak sektördeki sahte ve kopya sayısını azaltır.

Sanat, insanlık tarihindeki en eski yaratıcı ve en kültürel uygulamalardan biri olmaya devam ediyor. Bununla birlikte, yıllar içinde, bir zamanlar etkileşimli, yaratıcı ve açık endüstri zengin ve kültürel açıdan güçlü olanlar için tam bir iş arenasına dönüştükçe, ortalama bir insan ve sanatçı sanat dünyasına yabancılaştı. Bununla birlikte, son iki yılda, sanat dünyası blok zinciri tabanlı sanatı benimserken endüstri yavaş yavaş iyileşiyor – yani, değiştirilemez tokenler (NFT’ler) sanat endüstrisinin kayıp ihtişamını geri kazanmak için.

Galeriler ve Sanatçılar

Sanat dünyası, daha önce de belirtildiği gibi, gelecekte değer kazanacağı umuduyla, zengin ve güçlü sanat stoku ile bir yatırım endüstrisi olarak giderek büyüyor. Temsil ettiği sanatsal nitelikler değil. Sanat eserinin çizgileri, renkleri, değerleri, şekilleri, dokuları, mekânı ve hareketi artık sanat satın almanın ana noktası değil, sanatın gelecekteki değeri ve talebidir.

Ayrıca, sanat galerileri ve müzayedeler, maddi ve kültürel açıdan güçlü olanlar için ayrılmıştır. Sanatlarını bir galeride veya müzayedede listelemek isteyen bir sanatçının mali açıdan yeterli olması ve eğer parayı (ücretler için) almanın bir yolunu bulursa, kültürel olarak bağlantılı olması veya sanatlarının eklenebilmesi için iyi bilinmesi gerekir. sanat müzelerinin değerli duvarları. Onu tutturacak veya açık artırmaya çıkaracak kadar şanslıysanız, sanatın değerinden daha az değere sahip olabilirsiniz.

Para Sanatı Bozuyor mu?

Bugün sanat dünyasının karşı karşıya olduğu en büyük zorluk, yukarıda açıklandığı gibi, görsel olarak akıcı koleksiyonerlerin küresel izleyici kitlesi ile geleneksel sanat seçkinleri arasında yaratılan engeldir. İkincisi genellikle, hangi sanatçıların kutlanacağını belirleyen büyük müzelere, galerilere, müzayede evlerine ve sanat yayınlarına liderlik eden küçük bir nüfuzlu insan grubudur. Sanat fikir birliğini ortadan kaldırın, onunla işbirliği yapmayın. Ancak günümüzde sanatın merkezinde para olduğu için, sanatın değeri, geleneksel sanat seçkinlerinin hak ettiğini düşündüğü kişilere göre parasal olarak yerleştirilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kripto Paralar dünyayı birçok yönden değiştiriyor

Sanatçıların ve koleksiyonerlerin karşılaştığı zorluklar, finansal veya kültürel durumunuza rağmen herkesin dahil edilmesini sağlamak için yeni sanat biçimleri geliştirildiğinden sanat alanında bir devrime neden oldu. Blockchain teknolojisi, sanat, müzik, koleksiyon, belge vb. gibi bir varlığı temsil eden benzersiz bir simge parçası olan NFT’leri doğurmak için sanatla birleştirildi.

İLGİLİ: Yaşayan bir sanatçıya ait dünyanın en pahalı üçüncü açık arttırma Satışı bir NFT

Blockchain Teknolojisi ve NFT’ler Sanat Endüstrisini Nasıl Yeniden Şekillendiriyor?

Yukarıda açıklandığı gibi blockchain, sanatçılara ve koleksiyonculara sanat ve daha merkezi olmayan bir ekosistem üzerinde kontrol sağlayarak sanat endüstrisi için yeni bir yol çiziyor. Blockchain teknolojisi sayesinde, sanat endüstrisindeki ilgili sorunları ele almak ve sanatın nasıl satın alındığı, satıldığı, desteklendiği, zevk aldığı ve hatta yaratıldığı konusunda devrim yaratan yeni platformlar geliştiriliyor.

Birincisi, blok zincirler ve NFT projeleri, sanatınıza sahip olma ve güvenlikleştirme sürecini geleneksel sanat galerileri ve müzelerden çok daha kolay ve daha az maliyetli hale getirir. Bu, sanatçılara ve koleksiyonerlere tam kontrol veren aracıları ortadan kaldırarak mümkün olur. Böyle bir proje, envoy Bir B2B NFT platformu olan , sanatçıların sanat eseri satıldığı veya yeniden satıldığı anda cüzdanlarına telif hakkı ve gelir toplamasına olanak tanır.

Bu, hiçbir merkezi taraf NFT pazarını kontrol etmediği için sürecin çok daha şeffaf olmasını sağlar. Ek olarak, sanat endüstrisini daha akıcı ve açık hale getirir, çünkü herkes sanata kısıtlama olmaksızın doğrudan teklif verebilir. Envoy, hayranlarını güçlendirmek için kullanıcıların hem premium hem de benzersiz “topluluk odaklı” NFT’leri kendi pazarında satın almalarına olanak tanır.

Ek olarak, sanat dünyası hayranlar için daha oyunlaştırılmış bir deneyimi memnuniyetle karşılarken, yeni teknoloji ile kullanıcılar en sevdikleri sanatçılarla doğrudan bağlantı kurabilir. Starly, başka bir NFT projesi, hayranlara pazardaki NFT koleksiyonlarının oyunlaştırılmış bir deneyimini sunarak sanatçıların sosyal varlıklarından para kazanmalarına olanak tanır. Koleksiyoncular, paket başına üç nadirlik sınıfında sınıflandırılan NFT’lerle rastgele seçilmiş paketleri açarak nadir ve benzersiz NFT’ler bulabilirler. Koleksiyoncular, tam setleri tamamlamak için kartlarını pazarda alıp satarlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kripto Paraya Yatırım Yapmadan Önce Bilmeniz Gereken Birkaç ipucu

Starly’de kullanıcılar, NFT toplama oyununa katılmak için jeton da kazanabilirler. Jeton sahipleri, indirimlere erken erişim kazanma, koleksiyonları “özellikli düşüş” olarak tanıtma, tavsiye bağlantıları oluşturma, benzersiz rozetler kazanma, üyeler için özel düşüşler sağlama, satın alımlarda indirim alma (STARLY jetonları şeklinde), VIP gibi çeşitli avantajlardan yararlanır. müşteri desteği ve özel ürünler/etkinlikler.

Sonuç olarak, blockchain zengin ve kültürel açıdan zengin olmayan sanatçılar ve koleksiyoncular için engeller oluşturmak yerine sanat topluluğunu – olması gerektiği gibi – bir araya getiriyor.

Dijital Picassoları Korumak

En önemlisi, blok zinciri teknolojisi ve NFT’ler, sanat eserinin orijinalliğini ve kaynağını doğrulayarak sektördeki sahte sayısını azaltır. Blok zincirlerin ademi merkeziyetçiliği, sanat eseri hakkındaki bilgilerin, onu kontrol eden hiç kimse tarafından değiştirilemez bir platformda güvence altına alınmasına izin verir. Bu, koleksiyoncuların orijinal sanat eserinin kimliğini kolayca doğrulamasını ve değerin iki taraf arasında güvenli ve doğrudan aktarılmasını sağlar.

Son olarak, NFT’ler benzersizdir ve kopyalanamaz (dijital sanat olmalarına rağmen). Bu, satılan NFT’nin sahte veya kopya olmamasını sağlar. Bu, sanat eserinin sahipliğinin açıkça iddia edilmesini, korunmasını ve sahibi tarafından ve başka hiç kimse tarafından devredilmesini sağlar.

KriptoManset

Kripto para, blockchain, NFT, Metaverse, Web 3.0 ve Airdrop haberleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir