NFT

NFT Oyunlarında Nasıl Para Kazanılır?

NFT oyunlarında nasıl para kazanılır konusu son zamanlarda çok sık bir şekilde araştırılmaktadır. Kripto paraları bu denli hızlı yükselişi oyun dünyasına da yansımaktadır. Bundan dolayı bazı oyun projeleri, oyuncularına reel (gerçek ortamda) para kazanma fırsatını da sunmaktadır. Bizler de NFT ya da kripto para kazanıp satarak gerçek paralar elde edebileceğiniz birtakım oyun projelerini sizler için derledik.

Kripto paraların bu kadar hızlı popüler olması, sadece yatırım aracı olmalarıyla ilgili değil geliştirilen bir projenin parçası olmasından da kaynaklanıyor. Kripto paralar, yatırımcılardan güven topladığı zaman değerlenmeye başlıyor. Bu durumun en güncel örneği ise Facebook’un metaverse projesini açıklaması ile beraber metaverse tabanlı yapılan projelerin kripto para birimlerindeki yükselişinde görmüştük. Öte yandan bunlardan apayrı bir sektör konumundaki oyun sektörü de blok zincir ve metaverse tabanlı oyunlara doğru yönelmeye başladı.

Günümüzde piyasada yer alan blok zincir tabanlı oyunların çok büyük bir kısmı aynı zamanda oyuncularını ödüllendirme yöntemini kullanıyor. Oyuncular, oyun içerisinde ürettikler, elde ettikleri ya da bir şekilde ellerine geçmiş eşyalarını kripto paralar karşılığında oyun içerisinde satabiliyor.

Axie Infinity

Pokemon oyununda esinlenerek yapılmış olan Axie Infinity, temelinde blok zincir tabanı kullanılan bir savaş oyundur. Ethereum üzerinde geliştirilen bu oyun, “Axie” şeklinde nitelendirilen dijital, Pokemon şeklindeki yaratıklara yer vermektedir. Bu hayvanların her birisi aslında ERC-721 tabanlı benzersiz bir token, yani NFT’dir. Bununla beraber oyuncular, AXS (Axie Infinity Shard) kripto para birimiyle beraber oyunun yönetimi üzerinde oy hakkına sahip olmaktadır. Topluluk hazinesinden de pay alabilmek adına bu oylarını kullanabilmektedir.

Axie Infinity oyunu, günümüzün Ethereum tabanlı en popüler oyunu konumunda yerini almaktadır. Oyunu oynamaya başlayabilmek için de minimum olarak 3 AXS sahibi olunması gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Dikkat çeken En İyi 5 NFT Oyunu

Star Atlas

Unreal Engine 5 oyun motoru ile geliştirilen ve harika grafikler sunan Star Atlas, 2620 senesinde geçen ve üç büyük tarafın galaksi ve kaynakların kontrolü için birbirleriyle rekabete tutuştukları bir evrende geçmektedir. Solona blok zinciri kullanılarak inşa edilen Star Atlas, gerçek bir uzay deneyiminin yaşanmasını da oyuncularına vadediyor.

Oyunun kendisi henüz piyasa çıkmamış yapmamış olsa dahi oyuncular, evrende NFT’ler satın alarak oluşturabilecekler. Oyun dünyası içinde “Star Atlas (ATLAS)” isimli kripto para birimleri kullanılacak. Oyuna başlamadan hemen önce bir miktar da olsa Solana sahibi olduğunuzdan emin olun.

Oyunun kendisi henüz çıkış yapmamış olsa da oyuncular, evrende NFT’ler satın alıp oluşturabilecekler. Oyun dünyasında ‘Star Atlas (ATLAS)’ isimli kripto para birimi kullanılacak. Oyuna başlamadan önce bir miktar Solana sahibi olduğunuzdan emin olun.

Decentraland

Decentraland, metaverse projelerinin günümüz içerisinde en iyi örnekler arasında yerini almaktadır. Toplamda 90.601 parsel arazisinden oluşan 3D sanal gerçeklik platformu üzerindeki NFT’ler Ethereum blok zincir tabanına dayana MANA kripto para birimleriyle satın alınmaktadır.

Oyun içerisinde sahip olduklarınızı satabilir, araziler satın alınabilir ya da bu arazilerin üstüne bir şeyler inşa edebilirsiniz. Oyunda farklı oyun ve etkinliklere de dahil olarak ekstra ödüller kazanabilirsiniz.

KriptoManset

Kripto para, blockchain, NFT, Metaverse, Web 3.0 ve Airdrop haberleri