Kripto HaberNFT

Yaşayan bir sanatçıya ait dünyanın en pahalı üçüncü açık arttırma Satışı bir NFT

Beeple sanat tarihi kitaplarına girdi.

  • Beeple’ın “Everydays: The First 5,000 Days” adlı fotoğrafı Christie’s müzayedesinde 69.34 milyon dolara satıldı. Ve yaşayan bir sanatçı tarafından satılan üçüncü en pahalı sanat eseri ünvanını aldı.
  • Ethereum üzerinde bir NFT olarak basılan eser, Christie’s’in ev sahipliği yaptığı ilk tamamı dijital olan bir sanat eseri satışıydı.
  • Bu satış NFT tarihine geçen bir an olarak kaydedildi.

Beeple’ın “Everydays: The First 5,000 Days” NFT alanı için önemli bir anda 69.34 milyon dolara satıldı. 

Sanat eserinin ihalesi , iki haftalık bir müzayedenin ardından bu sabah sona erdi . Parça, satıştan önce Ethereum’da bir NFT olarak basıldı. Bu, Christie’s’in sattığı ilk tamamen dijital sanat eseri; dijital sanat uzmanları Makers Place, satışın düzenlenmesine yardımcı oldu.

Bir başka Christie’s ilkinde, ETH ödeme olarak kabul edildi.

Etkinlik, yayınlanmadan önce büyük ilgi gördü. Christie’nin güzel sanatlar dünyasındaki prestiji nedeniyle, NFT alanı için bir dönüm noktası olarak tanımlandı. Müzayede evi 1766’da kuruldu ve Leonardo da Vinci, Pablo Picasso ve Banksy gibi sanat tarihinin en efsanevi isimlerinden bazılarının eserlerini sattı . 

New York’taki Christie’s’te sanat uzmanı olan Noah Davis, satış hakkında şunları söyledi:

“Christie’s daha önce hiç bu ölçekte veya önemde yeni bir medya sanat eseri sunmamıştı. Beeple’ın çalışmalarını edinmek, dünyanın önde gelen dijital sanatçılarından biri tarafından yaratılan blok zincirinde bir girişe sahip olmak için eşsiz bir fırsat.”

Parça için teklifler 25 Şubat’ta 100 dolardan açıldı. Müzayede, canlı yayına girdikten 10 dakika sonra 1 milyon dolara ulaştı ve birkaç saat kala 13.25 milyon dolara tırmandı. Son 10 dakikada bir teklif çılgınlığı yaşandı ve fiyat 14.75 milyon dolardan son 60.25 milyon dolarlık teklife sıçradı (toplam gerçekleşen fiyat 69.346.250 dolardı). Toplamda 353 teklif aldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ledger, işlemleri Kolaylaştırmak için Kripto Banka Kartı çıkartacak

Son 69.34 milyon dolarlık satış fiyatıyla, “Everydays: The First 5,000 Days”, yaşayan bir sanatçının açık artırmada satılan en pahalı üçüncü eseri oldu (özel satışlar dahil, yaşayan bir sanatçının en değerli altıncı eseri olarak yer alıyor). 

Tanınmış bir NFT evangelisti ve CoinFund’un kurucusu Jake Brukhman, Crypto Briefing’e açık artırmanın geleneksel sanat sektöründen bir onay mührünü temsil ettiğini söyledi. dedi ki: 

“YouTube’daki Justin Bieber gibi, Beeple da ana akım tarafından Christie’s aracılığıyla bir dijital ortamda (NFT’ler) keşfedildi. Ancak NFT’ler, sanat aracılarının iş modellerinde daha fazla bozulma sağlamaya ve yaratıcıyı alıcılarla doğrudan temasa geçirmeye hazır. Bu müzayede ile sanat dünyası, blockchain teknolojisinin hem meşruiyetini hem de yıkıcı doğasını kabul ediyor.”

Everydays: The First 5,000 Days“, Beeple’ın şimdiye kadar yayınladığı en ayrıntılı çalışmadır. Christie’nin anlattığı “Beeple’s opus”. “ Everydays ” projesinin ilk 5.000 gününden alınan 5.000 görüntüden oluşuyor . Gerçek adı Mike Winkelmann olan Beeple, projeyi başlattığı 2006 yılından bu yana her gün baştan sona bir dijital görüntü yarattı. Tarzı yıllar içinde çarpıcı biçimde gelişti. Bugün, sıklıkla siyasete ve güncel olaylara atıfta bulunan karikatür distopik dünyalar yaratmasıyla tanınıyor. Parçalar 3D animasyon teknikleri kullanılarak oluşturulur. Birçoğu kısa videolar biçimindedir. 

İlgili: NFT müzik platformları 2022’de Spotify’ın tahtını sallayabilir

Beeple, “Everydays” üzerinde çalıştığı yıllar boyunca özel bir hayran kitlesi oluşturmuştu.

Ayrıca Nike, Louis Vuitton ve Katy Perry için parçalar yarattı. Ancak NFT alanını keşfettiğinde kariyeri fırladı. NFT’ler, takas edilemez tokenlerdir – Ethereum’da yaşayan ve kanıtlanabilir kıtlık ve sahiplik sunan benzersiz varlıklar. Pek çok dijital sanatçı, eserlerini herkesin erişebileceği bir yerde çoğunlukla çevrimiçi olarak bulunabildiğinde satmak için mücadele ettiğinden, Beeple gibi sanatçılar için potansiyel bir oyun değiştiricidir.

Bir sanat eseri tokenleştirildiğinde, gerçek bir sahibine atfedilebilir. Beeple’ın bazı eserleri türünün tek örneği olarak yayınlanmıştır. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  2021’De En Çok Kazandıran Kripto Paralar

Beeple’ın NFT Başarısı

NFT meraklılarının övgüsünü kazandığından beri Beeple, dijital sanat hareketinin öncüsü olarak selamlandı. Alan, bu yıl Kings of Leon ve Grimes gibi büyük pop sanatçılarının yanı sıra bir dizi başka ünlüyü ağırlayarak hız kazandı . Şubat ayında, popüler meme “Nyan Cat”in bir NFT’si yaklaşık 590.000 dolara satıldı. Ana akım basın bu çılgınlığı yakaladı, bazen piyasanın spekülatif doğasına ve bazı kripto para birimlerinin sorumlu olduğu yüksek karbon emisyonlarına dikkat çekti. 

Ancak Beeple gibi hareketin bayrağını dalgalandırmaya gelen çok az sanatçı var. Christie’nin listesinden önce, rekor kıran meblağlar için birkaç NFT sattı. 2020’de Gemini’nin sahibi olduğu müzayede evi Nifty Gateway aracılığıyla iki koleksiyon bıraktı ve bunlardan biri toplam 3,5 milyon dolar getirdi . 

Şubat ayında, geçen yılki ABD Başkanlık Seçimlerine odaklanan son parçalarından biri ikincil piyasada 6,6 milyon dolara satıldı . Satış kısaca onu NFT tarihinin en pahalı parçası yaptı. 

Yine de 6.6 milyon dolar, Christie’nin eserinin getirdiğinin sadece bir kısmı.

Şimdi müzayede evinin en değerli satışları arasında yer alan “ Everydays: The First 5,000 Days ” müzayedesi, tartışmasız NFT alanının bugüne kadarki en önemli anıdır. Ethereum’daki dijital sanat ana akımında Beeple kendini merkez figürü olarak buldu. 

KriptoManset

Kripto para, blockchain, NFT, Metaverse, Web 3.0 ve Airdrop haberleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir