Kripto HaberNFTÖne Çıkanlar

NFT, Collins Dictionary’nin Yılın Kelimesi Ödülünü Kazandı

Collins Dictionary’nin listesinde ayrıca “Kripto” ve “Metaverse” kısaltmaları da yerini aldı.

NFT Yılın Kelimesi Ödülünü Kazandı 

Beeple, Ethereum’daki müzikleri için Christie’s, Grimes ve The Weeknd’de 69 milyon dolara tokenize edilmiş bir JPEG sattı ve şimdi Collins Dictionary, Yılın Kelimesi olarak “NFT”yi seçti. 

Değişmez tokenlere atıfta bulunan vızıltılı kısaltma, “kripto”, “Metaverse” ve “neopronoun”, “iklim kaygısı” ve “cheugy” gibi diğer ifadeleri de içeren kısa bir açıklamanın üzerine çıktı. 

Collins Dictionary’nin ödülü açıklaması , NFT’lerin yıl boyunca “nefes kesen haber raporlarında ve sosyal medyada” nasıl sürekli olarak bahsedildiğini kaydetti. Ayrıca, teknolojinin vaadini göstermede dijital sanatın oynadığı önemli rol hakkında da yorum yaptı. Duyuru, Beeple’ın Christie’nin Mart ayındaki satışının alan için çok önemli bir an olduğuna işaret ederek, “Halkın NFT’lerle ilgili hayal gücünü gerçekten yakalayan şey, bu teknolojinin sanat satmak için kullanılmasıdır” dedi. 

Bununla birlikte, Beeple’ın rekor kıran satışı o zamanlar dünya çapında manşetlere girerken, NFT alanı yıl boyunca ana akıma çarparken birçok başka önemli gelişme gördü. The Weeknd, Eminem, Grimes ve Aphex Twin de dahil olmak üzere bir dizi önemli müzisyen bu yıl kendi NFT’lerini basarken, Tom Brady, Snoop Dogg ve Jimmy Fallon gibi diğer ünlüler kendi parçalarını toplayarak hareketi onayladı. 

Kripto meraklıları için NFT’ler, Temmuz’dan Ağustos’a kadar üretken sanat ve avatar projelerine olan talebin arttığı bir mani dönemi olan “NFT yaz” olarak bilinen dönemde patladı. CryptoPunks ve Fidenza gibi rağbet gören koleksiyonlardan en nadide parçaların milyonlarca dolara el değiştirmesiyle ticaret hacimleri arttıkça fiyatlar yükseldi (Visa , algoritmik olarak oluşturulmuş 10.000 karakterden birini 150.000 dolara satın aldığını açıklayarak CryptoPunks’ın değerinin artmasına yardımcı oldu) koleksiyonun mevcut taban fiyatı 350.000$’dır. 

İlgili: Dikkat çeken En İyi 5 NFT Oyunu

Collins Dictionary’nin yanı sıra, birkaç Büyük Teknoloji devi, NFT’lerin 2021’deki etkisini fark etmiş görünüyor. Kendi tokenlerini bıraktıktan sonra Twitter, Eylül ayında NFT kimlik doğrulaması sunacağını ima etti. Bunu takiben Facebook, kripto para piyasasında Metaverse ile ilgili projeler için bir çılgınlık başlatarak Meta olarak yeniden markalandığını duyurdu. Discord ayrıca, topluluğundan gelen tepkinin ardından planları iptal etmesine rağmen, NFT desteği sunmak için Ethereum’u entegre edeceğini ima etti. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon (DAO) Nedir?

KriptoManset

Kripto para, blockchain, NFT, Metaverse, Web 3.0 ve Airdrop haberleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir