Kripto Haber

El Salvador Bitcoin’e Adanmış Bir Şehir İnşa Ediyor

Şehir 1 milyar dolarlık Bitcoin tahvili ile desteklenecek.

El Salvador Bitcoin Şehri Planlıyor 

El Salvador, Bitcoin yatırımlarını ikiye katlıyor. 

El Salvador başkanı Nayib Bukele, Eylül ayında Bitcoin’i yasal ihale olarak tanıtan Orta Amerika ülkesinin dün gece Bitcoin Week 2021’de yaptığı bir sunumda Bitcoin’e adanmış bir şehir inşa edeceğini duyurdu. El Salvador’un cumhurbaşkanlığı ofisi de duyurunun ardından haberi tweetledi. 

“Bu #BitcoinWeek’te büyük bir duyuru yapmamız gerektiğini düşündüm. Bu yüzden bugün ilk #BitcoinCity’yi kuracağımızı duyurmak istiyorum “, Başkan @nayibukele. Pic.twitter.com/7yHQLyIjBx

— Başkanlık Evi 🇸🇻 (@PresidenciaSV) 21 Kasım 2021

Bukele, “Bitcoin City”nin kendi konut ve ticari alanlarına, restoranlarına ve bir plazaya sahip olacağını söyledi. Ayrıca konut sakinlerinin gelir vergisine, emlak vergisine, sermaye kazancı vergisine veya bordro vergisine tabi olmayacağını, ancak inşaat ve hizmetleri finanse etmek için %10 katma değer vergisi ödemeleri gerekeceğini doğruladı. 

Bukele etkinlikte yaptığı açıklamada, projenin başlangıçta 1 milyar dolarlık Bitcoin tahvili ile finanse edileceğini duyurdu. 1 milyar dolarlık toplamın 500 milyon doları enerji ve madencilik altyapısının inşasına gidecek ve geri kalanı Bitcoin’e yatırım yapmak için kullanılacak. Tahvil, temel zincirden daha hızlı ödemeleri kolaylaştırarak ağın ölçeklenmesine yardımcı olan bir Bitcoin yan zinciri olan Liquid Network üzerinde Blockstream tarafından geliştirilecek.

Kentle ilgili planları detaylandıran Bukele, şunları söyledi: 

“Bitcoin City’de dijital ve teknolojik eğitime, tüm şehir için jeotermal enerjiye ve verimli ve sürdürülebilir toplu taşımaya sahip olacağız”

Bir göre Blockstream basın açıklamasında , Bitfinex da Bitcoin bağları barındırmak için menkul platformu başlatılması, projeye dahil olacak. 

İlgili: Tayland, Kripto Dostu Turizm hamlesi başlatıyor

“Bitcoin City” Conchagua yanardağının yakınında yer alacak ve Bukele, hükümetin şehre enerji sağlamak ve Bitcoin madenciliği yapmak için yakınlarda bir enerji santrali kuracağını söyledi. El Salvador , varlığın resmi para birimi olarak tanıtılmasından kısa bir süre sonra Bitcoin madenciliği yapmak için volkanlarını kullanmaya başladı . 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  MetaVisa 5 milyon dolarlık bağış topladı

El Salvador, karışık tepkilere karşı Eylül ayında Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul etti. Yasanın yürürlüğe girmesinden bu yana, Bukele’nin varlığı tanıtmak için yoğun çabalarına rağmen, şüpheci vatandaşlar hareketi protesto etti.  

 

KriptoManset

Kripto para, blockchain, NFT, Metaverse, Web 3.0 ve Airdrop haberleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir