NFTÖne Çıkanlar

NFT müzik platformları 2022’de Spotify’ın tahtını sallayabilir

Spotify ve Apple Music’in, plak şirketlerine ödenen kesintiyle birlikte müzisyenlerin gelirlerinden %75 kesinti yaptığı bildiriliyor.

Saxo Bank, Spotify gibi popüler müzik akışı hizmetleri müzisyenlerin gelirlerinin çoğunu keserken, değiştirilemez jetonlar (NFT) gibi yeni teknolojilerin sanatçıların adil paylarını geri almalarına yardımcı olacağını tahmin ediyor.

Saxo Bank’ın 2022 yılına ait tahminlerine göre, müzik yaratıcıları,  merkezi aracılar bir ücret talep etmeden doğrudan dinleyicilere müzik dağıtmaya izin verdikleri için NFT tabanlı akış platformlarından faydalanacaklar .

Saxo Bank kripto para birimi analisti Mads Eberhardt, Spotify ve Apple Music gibi ana akım müzik akışı platformlarının, şirketlere ödenen kesintiyle birlikte toplam gelirin yaklaşık %75’i veya daha fazlası olan önemli bir kesinti yaptığını savundu.

Eberhardt, “Bu modeller, bireysel abonelerin ücretlerini, her bir abonenin dinlediği gerçek müziğe yönlendirmez,” dedi ve ekledi:”Müzisyenler Spotify ve Apple Music gibi mevcut akış platformlarının gelir paylaşımı modelleri tarafından haksız muamele gördüklerinden, NFT’lerin kullanım durumu, müzik endüstrisindeki içerik üreticileri teknolojisi için bir sonraki adımda özellikle zorlayıcı olabilir.”

İlgili: Blockchain ve NFT’ler ile Sanat Endüstrisini Değiştirmek

Analist, Katy Perry, The Chainsmokers ve Jason Derulo tarafından desteklenen bir blockchain müzik platformu olan Audius gibi girişimler de dahil olmak üzere NFT tabanlı müzik akışı projelerinin 2022’de başlamasının muhtemel olduğunu belirtti . Blockchain teknolojisine dayanan Audius platformu, aracıları müzik endüstrisinden çıkarmak ve hayranların ve yaratıcıların birbirleriyle doğrudan etkileşime girmesine izin vermek için tasarlanmış merkezi olmayan bir müzik paylaşım ve akış protokolüdür .

Buna karşılık, Saxo Bank’a göre Spotify gibi geleneksel akış platformlarının geleceği “kasvetli”. Şirket, Spotify hisselerinin 2022’de %33 düşeceğini tahmin etti  .

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Airdrop'lar gerçekten bedava para mı?

KriptoManset

Kripto para, blockchain, NFT, Metaverse, Web 3.0 ve Airdrop haberleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir