Kripto SözlükKriptoparalar

Ethereum’un Rakibi Cardano (ADA) nedir?

Cardano ile ilgili konuşulmakta olan çok şey vardır. Oldukça popüler olan bu coinin arkasında ne olduğu oldukça merak konusu. Kendi blok zincirlerine sahip olan Cardona ile ilgili merak ettiğiniz her şey makalemizde yer alıyor.

Cardano’nun Arkasındaki Temel Fikir Nedir?

Cardano, kendi blok zincirlerine sahip olan ve akıllı sözleşmeler yürütmekte başarılı bir projedir. PoS algoritmasına dayanmakta olan ağ, güvenli çözüm ve kitlesel ölçeklenebilirlik hedefliyor. Hükümet ve eğitim alanlarında teknolojiden sağlık ve tarım hizmetlerinde akla gelebilecek her konuda işleve sahiptir.

Önemli çıkarımlar

  • Cardano’nun amacı ise blok zincirler teknolojisinde güvenli çözüm ve kitlelere göre ölçeklenebilirlik sunmak istemesidir.
  • Ağın yerel token’ı ise ADA’dır. Cardano platformunu çalıştırmak ve stake etmek amaçları ile kullanılmaktadır.
  • TPS ve benzer kullanım alanları ile Cardona bir diğer popüler coin olan Ethereum ile büyük bir rakiptir.

Cardano’nun Değer Önerisi

PoS konsensüs algoritması ile birlikte çalışan Cardano kendi merkezleri bulunmayan uygulamaları çalıştırabilir. Bu sebepler ile birlikte günlük hayatımızda çeşitli yönlerimizde kullanırız. Çevre dostu olan, ölçeklenebilir, çevre dostu ve güvenli bir finansal sistem kurulması planlanır.

 Cardano arkasında bulunan geliştirme ekibi ise oluşturulan projenin iddialı hedeflerini destekleme konusunda saygın isimlere sahiptir. Ayrıca ağ çözümleri Asya ve Afrika’da gelişmekte olan ülkelere de sunulması hedefleniyor. TPS söz konusu olduğu anda Cardano önde gelen birçok blok zinciri sisteminin önüne geçer. Bunun yanı sıra ağın çalışmış olduğu hız, gelecek olan her güncelleme ile artırılacak ve ölçeklenebilecek şekilde tasarlanmıştır. 

Benzersiz olan bir blok zincir tasarımı olan Cardano’da iki farklı katman bulunur.

Anlaşma katmanı; Eşler arasındaki işlemlerin gerçekleştirilmesi için hazırlanan katman.

Hesaplama katmanı; Merkezi bulunmayan sistemler için bir test alanı oluşturur. Bunun yanı sıra Cardano blok zincirlerinin güvenlik işlemlerinden sorumlu bulunur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kripto Paralarınızı Saklamak İçin En İyi 6 Kripto Cüzdan Yazılımı

İLGİLİ: Polkadot (DOT) Hakkında Her şey

ADA: Cardano’nun Yerel Token’ı

Cardano’nun yerel token’ı olan ADA’yı da biraz yakından inceleyelim. Dünya çapında herkesin bildiği ve aldığı bu kripto para herkes tarafından alınabilir ve gönderilebilir.Bunun yanı sıra güvenli ve değiştirilemez biçimde kaydedilmektedir. Bunlar ise Cardano blok zincirlerinde saklanmaktadır.

Bunlardan farklı şekilde ADA taahhüt edilebilir veya havuza devredilebilir. Stake havuzları ise çoğu paydaş kişinin birleştirilmiş olduğu tek alandır. Cardano ağını korumakta olan ve çalıştıran bu havuzlar düğümlerdir. Tabi ki stake havuzun bir parçası olmak içinde öncelikli olarak bir ADA sahibi olmanız gerekmektedir. Cardano’yu zaten kolayca satın alabilirsiniz. Eğer bir stake kurmak gibi bir düşünceniz varsa ADA varlığınızı tamamı ile yada bir kısmını kullanarak havuzunuza taahhüt etmeniz gerekmektedir. Eğer ne kadar çok ADA taahhüt ettiyseniz, bu havuz bir o kadar çok ödül sahibi olur. Bunlar ise havuzunuzu yani adalarınızı devretmek isteyen kişiler tarafından oldukça cazip hale gelmektedir.

KriptoManset

Kripto para, blockchain, NFT, Metaverse, Web 3.0 ve Airdrop haberleri