Kripto SözlükKriptoparalar

Polkadot (DOT) Hakkında Her şey

Palkadot son zamanlarda oldukça büyük gelişmeler yaşadı. Bununla birlikte merak edilen şey madalyonun arka yüzü oldu. Parachainleri bağlayabilen merkeziyetsiz kendi blok zincirlerine sahip olan Palkadot hakkında merak ettiğiniz her şeye makalemizden ulaşabilirsiniz.

Polkadot’un Arkasındaki Temel Fikir Nedir?

Palkadot, benzeri görülmemiş olan birlikte çalışabilirlik, ölçeklenebilirlik, güvenlik özellikleri ve kullanım durumları özelliklerin her birine sahip olan projedir. Bunun yanı sıra palkadot ile ilgili söylenen diğer şey ise ekosistemin çalışmasının söylenenden daha kolay olduğudur. Palkadot’u kullanarak blok zincirleri güncellemek ve oluşturmak çok kısa bir süre içinde gerçekleşebilir.

DOT – Polkadot’un Yerli Token’ı

Palkadot’u stake etmek, yönetim ve bonding gibi üç temel tokeni olan DOT’tur. DOT stake etme işlevine sahip olan Nominated Proof of Stake’in algoritmasını çalıştırmak için gereklidir. Bu durumda DOT işlemleri ile ödüller ve para kazanılabilir. Fakat oluşan bazı kötü durumlarda da stake kayba uğrayan bilmektedir. NPoS sistemlerinde, kullanıcılar doğrulayıcıların kim olmasını istediklerine kendileri oy verebilirler. Bu aday olarak göstermiş oldukları kişi ile paylarını kaybetmeye tabi olurlar.

NPos nominatörleri stakelere oldukça fazla olan bir güvenlik katmanı hazırlarlar. Bunun yanı sıra tüm DOT sahipleri de ağların bakımlarına katılım sağlar. Bu gibi durumlarda NPoS geleneksel olan PoS algoritma verimliliğini arttırmak amaçlanır.

Polkadot, Ethereum ve Ethereum 2.0

Polkadot ve Ethereum’un kurucu ortağı olan kişi Gavin Wood’tur. Tasarım yapılabilecek bir yeşil alan olsaydı, Ethereum’un bir sonraki sürümlerinin nasıl oalbileceğini düşünüyor olurduk, demiştir. Bu da Palkadot’u bazı yönleriyle Ethereum özelliklerinden etkilenmiş olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Wood’un da bahsetmiş olduğu üzere Ethereum beklenen tarihlerde teslim edilmemiştir. Fakat Palkadot’un kurucuları teknoloji ve mevcut protokoller ile birlikte daha yüksek seviyelere taşıyacak, verimli ekosisteme ihtiyaçlarının olduğunu belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kripto Para portföyünüzü takip etmek için en iyi 8 uygulama

Rakamlar ile birlikte açıklanması gerekirse, Ethereum’un mevcut olan saniyede işlem sayısı 25 iken Ethereum 2.0 bunu 100.000 yapmayı amaçlıyor. Diğer bir yandan ise temel saniyede işlem sayıları 100.000 olduğunda ağ işlevsel bir hal alacak. Bu sayılara ulaşma potansiyeline sahip oldukları zaman ağ sınırlamaları ve gelecekteki kullanılabilirlik açısından kitlesel benimseme olumlu yönde etkilenecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Ledger, işlemleri Kolaylaştırmak için Kripto Banka Kartı çıkartacak

ÖZETLE

Polkadot ile ilgili son görüşler ise en popüler kripto paralardan biri olduğudur. Bunun en popüler kripto para olmasının iki sebebi olduğu düşünülüyor. Palkadot’un para birimi olarak DOT fiyatlarının fırlamış olduğu bu piyasada 2021 sonlarına kadar 10 kat artması. Bu döneme kadar 3,4 milyar € aralıklarına dalgalanmaları oldu. Ağ uygulaması ve fikirleri ile birlikte arkasında bulunan kurucu ve geliştiriciler oldukça tanınmış kişilerdir. Lansmanın son aşamasında mevcut plan Palkadot kitlesel benimseme için tasarlanmış olan gerçekten ölçeklenebilir olmasıdır. Bununla birlikte güvenli sistemi ve birlikte çalışabilirlik açısından bir sistem sunmak istendi. Bu da uzayda olması konusunda geniş olabilite alanına sahip projedir.

KriptoManset

Kripto para, blockchain, NFT, Metaverse, Web 3.0 ve Airdrop haberleri