Kripto SözlükKriptoparalar

6 Maddede Clover Finance (CLV) Nedir?

Clover Finance nedir sorusunun cevabı bir işletim sistemidir. Sistemin tokeni ise CLV’dir. Kısaca clover denen bu sistem blockchain olan işletim sistemidir. Blok zincir olan bu işletim sistemlerinde yaşanan problemlerde Cross Chain şeklinde çözümler üreten bir projedir. Kripto para kullanan aktif kullanıcılar Clover’a yatırım yapmak isterse internet üzerinden bunlar ile ilgili projeler araştırabiliyor. Clover ile ilgili bütün bilgilere aklınızdaki sorulara makalemizde ulaşabilirsiniz.

Clover Finance kuruluş yılı ve kurucusu: Burak Keçeli ve Norelle Ng kuruluş yılı ise 2020

Blok zinciri : Blok zinciri ise Ethereumdur.

Toplam arz miktarı: 1 milyardır.

Dolaşım arzı: 211 milyondur.

Şu anki piyasa değeri ise: 160 milyon dolar olarak belirlenmiştir.

En düşük miktar: 0.4288 dolar

En yüksek miktar: 2.17 dolar

Clover Finance projesinin amacı ise clover blok zincir bir işletim sistemine sahiptir. Bu işletim sistemlerinde oluşan problemlere karşı çözümler getirmek temel amaçtır. Kullanım alanları ise blok zincir işletim sistemlerinde kullanılmak amaçlanır.

Clover Finance (CLOVER) projesi nedir?

Blok zincir teknolojisi içerisinde diğer bir şaşırtıcı detay ise bu proje ile büyük bir yayılım sağlaması oldu. Bu teknoloji sayesinde kripto para da yayılarak değer kazandı. Fakat son zamanlarda çoğu birleştirici bir merkezi olmayan bu ağları birleştirmeye odakladı. Clover Finance blok zincirleri oluşturma adımını atarken uyumluluk adına birçok boşluğu doldurma yoludur. Blok zincir sistemlerinde ağ kapasitesi ve ölçeklenebilirlik problemleri en başta gelmektedir. Buna çözüm olarak ise çapraz zincir teknolojisi ortaya çıkmıştır. Çapraz zincir ve blok zincirlerin arasına bir köprü olmak için ise Clover Finance sistemi ortaya çıkmıştır. Clover finans bu problemlere çözüm bulmaya odaklanmıştır.

2020 yılında kurulan Clover Finance Palkadot Parachin olacak biçimde kurulmuştu. Platformu geliştirenler tarafından maliyet azaltmak amacıyla kurulan sezgisel blok zinciridir. Clover’da temel katman şeklinde kendisini gösteren şey bloklar arasındaki uyumdur. Kripto parayı merkez haline getirmek için kurulmuştur. Kurucuları ise Norelle Ng, Viven Kirby ve Burak Keçeli’dir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kripto ticaretinde yeni misiniz? İşte 2022'de işinize yarayacak 5 ipucu

İLGİLİ: Ethereum’un Rakibi Cardano (ADA) nedir?

Clover projesi nasıl çalışıyor?

Clover Finance teknolojisi blok zincir işletim sistemi olacak şeklinde tanınıyor. Blok zincir ile birlikte çalışan birçok katman içermektedir. Clover Finance’nin bu katmanlar ise şu şekilde açıklanabilir.

  1. Depolama katmanı; dApp verilerinin dağıtılmış biçimde depolanabilmesi için çalışır.
  2. Akıllı sözleşmeler katmanı; Bu katmanda ise API ile birlikte akıllı sözleşme zincirinin arasındaki dağılımın desteklenmesini sağlar.
  3. DeFi protokol katmanı; Bu katmanda ise ödünç verme, takas, sigorta ve buna benzer olan temel DeFi işlemlerini desteklemek için çalışır. Bunun yanı sıra geliştiriciler ek protokoller oluşturabilir.
  4. eApp katmanı; Bu katmanda ise harici uygulama geçişi desteklenmektedir. Diğer sanal makineler ile oluşan bağlantılara ihtiyaç duyulmadan Clover’ın kendi eApp’lerini kolayca oluşturulması sağlanmaktadır.

KriptoManset

Kripto para, blockchain, NFT, Metaverse, Web 3.0 ve Airdrop haberleri