Blog

Kripto, Para Aklamayı Kolaylaştırıyor mu?

Günümüzün gelişmiş dünyasında, teknolojinin kullanımı daha karmaşık hale geliyor. Blockchain teknolojisinin yükselişi kripto para birimlerinin yayılmasını kolaylaştırdığından, kullanıcıların büyük miktarda parayı hızlı ve anonim olarak transfer etmelerini sağlıyor. Teknoloji geliştikçe kara para aklayıcıların mali suçları işlemek için kullandıkları yöntemler de değişti. Yasa dışı faaliyetleri önlemeye yönelik farklı yöntemler ve düzenlemeler için de sürekli güncellemeler ve geliştirmeler yapılmakta.

Kara Para Aklama Nasıl Mümkün Olabilir?

Kripto para birimleri, kripto kullanıcılarına anonimlik sağlama konusunda çekici bir kaliteye sahiptir. Bu, kara para aklayanların ilgisini çekiyor çünkü yasadışı işletmelerinden milyonlarca doları kolayca transfer edebilir ve bunları meşru holdinglere dönüştürebilirler. Kağıt para kullanarak kara para aklama, kişisel tanımlayıcı bilgilerinizi kullanarak banka hesapları açmayı gerektirir – ve bankanın altyapısında manevra yaparak, kökenlerini örtmek için yasa dışı fonlarınızı finansal sistemden aktarırsınız.

İlgili: Kripto Paraya Yatırım Yapmadan Önce Bilmeniz Gereken Birkaç ipucu

Öte yandan, kripto para birimi kullanıcıları yalnızca kripto cüzdanlarının adreslerine ihtiyaç duyar ve geçiş bankalarının ve merkezi otoritenin incelemesinden geçmek zorunda değildir. Bunun dışında, kripto para birimi kullanıcıları için ek bir kağıt izi yoktur ve tüm işlemler blok zinciri teknolojisi kullanılarak güvence altına alınır. Bazı düzenleyici standartlarla birlikte gelse de, kripto para birimiyle birlikte gelen çevrimiçi transferlerin ve anonimliğin hızı, kara para aklayıcılar tarafından istismar edilme potansiyeline sahiptir.

Kara Para Aklamanın Kripto Para Kullanılarak Gerçekleştiğini Gösteren Kanıtlar

Kripto para biriminin altyapısı ve özellikleri göz önüne alındığında, kara para aklayıcıların bu finansal modeli, yetkilileri uyarmak için herhangi bir kırmızı bayrağa neden olmadan yasadışı fonları transfer etmek için kullandıklarını varsaymak yaygındır. Bunun tersinin doğru olduğu ortaya çıktı.

Kripto para birimleri kara para aklama için nakit yerine çok daha az kullanılır. 2020’de kripto para ile ilgili suçlarda 2019’a kıyasla önemli bir düşüş bildiren çalışmalar var. 2019’da %2,1 olan toplam kripto işlemlerinin yalnızca %0,34’ü yasa dışı olarak gerçekleştirildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kripto Paraya Yatırım Yapmadan Önce Bilmeniz Gereken Birkaç ipucu

Bununla birlikte, kripto ile ilgili suçların oranı düşse de, aynı zamanda kripto kullanıcılarının sayısının üç kat arttığını belirtmeliyiz. Kanıtlar, kara para aklamaya karışan kripto kullanıcılarının yalnızca küçük bir kısmının olduğunu kanıtlıyor, ancak bu yasadışı faaliyetler hala daha fazla araştırma için yeterince önemli.

Kripto Kullanarak Kara Para Aklama – Nasıl Düzenlenir?

Yakın zamanda yayınlanan bir raporda, 2020’de, kripto para birimini kullanan tüm kara para aklama faaliyetlerinin neredeyse %55’inden sorumlu olan toplam yalnızca 270 blok zinciri adresi vardı.

Kripto suçlarına karışan kripto kullanıcılarının yüzdesinden bağımsız olarak, yetkililer ve düzenleyici kurumlar gözetimlerini artırıyor. Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN), kara para aklamanın önlenmesi için geleneksel finans kurumlarında olduğu gibi kripto platformlarında da aynı düzenlemeleri ve raporlama prosedürlerini uygulamayı önerdi.

3.000 ABD Dolarını aşan herhangi bir dijital işlem, raporlama için uygun olacaktır. Şöyle ki, Bu işlemleri kolaylaştıran kuruluşların bir rapor sunması, işlem kayıtlarını tutması ve müşterilerin kimliğini muhafaza etmesi ve verileri FinCEN’e sağlaması gerekecektir.

Kara para aklamanın önde gelen ilkelerinden biri, yetkililerin herhangi bir yasadışı faaliyetten haberdar olmaması için işlemlerinizi radar altında tutmaktır. Kripto para geleneksel bankalarınıza kıyasla çok daha fazla şeffaflık sunarak, onu kara para aklayanların ihtiyaçları için mantıksız hale getirir.

KriptoManset

Kripto para, blockchain, NFT, Metaverse, Web 3.0 ve Airdrop haberleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir