AirdropsKripto SözlükÖne Çıkanlar

Airdrop’lar gerçekten bedava para mı?

Her zaman olduğu gibi, tabi ki bedava yemek yok. Peki airdropların tehlikeleri nelerdir?

Dolandırıcılar her yerdeler ve bu alanı da istismar etmelerine şaşırmamalı. ‘Ama hey, bir şey “ücretsiz” ise beni nasıl dolandırabilirler?’ diye düşünüyor olabilirsiniz. Ne yazık ki, birçok risk var, çünkü hiçbir şey tamamen ücretsiz değil. Bir airdrop için zamanınızın bir kısmını harcamanız gerekir.

Her zaman airdropun bir aldatmaca olma ve hiç jeton görmeme ihtimaliniz vardır ve zamanınızı boşa harcamış olabilirsiniz. Ancak asıl mesele, dolandırıcıların airdrop için başvurunuz sırasında verdiğiniz kişisel bilgileri toplayabilmeleri, bunları satabilmeleri veya ileride tekrar kullanabilmeleridir.

Halihazırda çok sayıda airdropa katılıyorsanız, bunları güvenli ve emniyetli bir şekilde yapmanın neden çok önemli olduğunu şimdi anlıyorsunuz.

Önce Güvenlik: Airdroplara katılırken okunması gereken ipuçları

1. Airdrop için asla ödeme yapmayın: “Blockchain projesi” airdropa katılmak için sizden ödeme yapmanızı istiyorsa, çok çabuk uzaklaşın.

2. Özel anahtarınızı asla paylaşmayın: Bu kural kripto dünyasındaki her şey için geçerlidir, ancak tekrar belirtmekte fayda var. Bu en önemli kuraldır. Gerçek cüzdanınızı asla kimseye vermeyin, değil mi?

3. Yeni bir özel e-posta adresi oluşturun: Yalnızca airdrop için kullanacağınız yeni bir e-posta adresi oluşturmanızı tavsiye ederim. Her airdrop kaydı için farklı e-postalar kullanırsanız daha da iyidir. Bu, kendi alan adınız varsa mümkündür ve her hesap için bir e-posta takma adı oluşturabilirsiniz.
Örneğin, “adobe@alanadiniz.com”. Aslında bir e-posta oluşturmayacaksınız, sadece bir alan adınıza gelen tüm e-postaları gerçek bir e-posta adresine yönlendireceksiniz. Ancak yalnızca airdrop için kullanacağınız yeni bir e-posta oluşturmak en iyi ve en kolay seçenektir.

4. Asla özel e -posta adresinizi vermeyin : Asla birincil e-posta adresinizi vermeyin. Dışarıda çok fazla dolandırıcılık var ve ismimi henüz bilinmeyen ve kurulmamış projelerle paylaşmaktan kaçının.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon (DAO) Nedir?

5. Farklı web siteleri için asla aynı şifreleri kullanmayın: Bu kural tüm hesaplarınız ve özellikle web sitelerine kayıt gerektiren airdrop’lar için geçerlidir. İyi uygulama, şifre yöneticisi uygulamalarından birini veya çevrimiçi bir şifre üreticisi kullanmaktır.

6. Biraz şüpheniz varsa bile KYC airdroplarından kaçının: KYC, Müşterinizi Tanıyın anlamına gelir. Çoğu durumda, bir ICO’ya katılmak için kişisel verilerinizi sağlamanız (veya bir KYC işlemi yapmanız) gerekecektir. Ancak, kişisel olarak, gerçek ICO’ya katılmayacaksanız, bu tür airdroplardan kaçının. Risk çok büyük ve kimlik bilgilerinizi bu tür projelerle paylaşmayın.

7. Yeni bir Ethereum adresi oluşturun: Projelerin çoğu Ethereum üzerine inşa edildiğinden, Genel adresinizi paylaşmanın büyük bir tehlikesi olmasa bile, yalnızca airdroplar için kullandığınız yeni bir Ethereum adresi oluşturmak iyi bir yöntemdir.

İlgili: Kripto ticaretinde yeni misiniz? İşte 2022’de işinize yarayacak 5 ipucu

Bir airdropa nasıl katılabilirim?

En sevdiğiniz airdrop’u seçin, Airdrop sayfasına girdiğinizde orada genellikle yapmanız gereken tüm görevler açıkça yazılır. Gerçekleşecek Airdrop duyurularını yayınlayan birçok site mevcuttur. Coinmarketcap gibi güvenilir sitelerde de seçilmiş airdrop duyuruları yayınlanır.

Airdrop jetonlarımı uyguladım ve aldım. Şimdi ne var?

Tamam, bazı airdroplar için başvurdunuz , peki şimdi ne olacak? Pek çok durumda token dağıtımı için ICO’nun bitmesini beklemeniz gerekir. Ardından, jetonları HODL yapmak istemiyorsanız, bazı kripto borsalarında listelenmelerini bekleyin.

Birden fazla airdrop türü olduğunu duydum

Kripto airdrop’ları üç türe ayrılabilir:

Holder airdroplar

Çoğu durumda, airdrop projeleri Ethereum gibi daha büyük blok zincirlerinden biri üzerine kurulur (tüm airdropların %90’ından fazlası Ethereum üzerine kuruludur) ve geri kalanı çoğunlukla Stellar, NEXT veya NEO üzerindedir.

Bu tür bir airdropa başvurmak için tek yapmanız gereken, airdrop ile ilgili kriptoyu belirli bir zaman elinizde tutmaktır. sonrasında size yeni ücretsiz jetonlar verilir. Örneğin: Next ve Ardor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  WhatsApp, Meta'nın Novi cüzdanını kullanarak kripto para ödemelerini test edecek

Fork (Çatallanma) airdropları

Bir noktada, bir blok zinciri çatallanabilir. Bunu yaptığında iki ayrı zincire ayrılır. Bu tür bir airdrop’a başvurmak için tek yapmanız gereken, bölünmeden önce orijinal zincirin madeni paralarını tutmaktır ve yeni çatallı olanlarla düşürüleceksiniz. En ünlü çatal, Ağustos 2017’de Bitcoin Cash idi.

Bounty (Bonus Ödül) Airdrop’ları

Bu tür airdroplar günümüzde en yaygın olanıdır. Çoğu durumda, projenin Twitter’ını takip etmek, Telegram grubuna katılmak ve/veya projenin Facebook sayfasını beğenmek gibi bazı sosyal görevleri yapmanız gerekecektir.

Genellikle, bir e-posta adresi gibi kişisel bilgilerinizi ve elbette – madeni paraları almak için genellikle Ethereum tabanlı bir ERC-20 adresi olan cüzdan adresinizi de göndermeniz gerekir. Nadiren bir KYC işlemi yapmanız istenebilir, ancak bu tür projeleri tercih ederken kimlik bilglilerinizin güvenliği açısından daha dikkatli araştırmanız gerekiyor.

KriptoManset

Kripto para, blockchain, NFT, Metaverse, Web 3.0 ve Airdrop haberleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir