Kriptoparalar

Kripto ticaretinde yeni misiniz? İşte 2022’de işinize yarayacak 5 ipucu

Kripto borsaları ve kripto para ticareti karmaşık olabilir, ancak nasıl başlayacağınıza dair birkaç ipucu burada.

Ticarette ne kadar deneyimli olduğunuz önemli değil çünkü bir kişiyi kripto para birimlerinin fiyat dalgalanmalarının gücüne karşı korumak için hiçbir şey yapılamaz. Şu anda, günlük dalgalanmalar için standart ölçü olan Bitcoin‘in ( BTC ) oynaklığı, yıllık bazda % 64 seviyesinde bulunuyor. Karşılaştıracak olursak, S&P 500 için bu değer %17 iken, WTI ham petrol için volatilite %54’te.

Ancak, beklenmeyen %25’lik bir gün içi fiyat dalgalanmasının psikolojik etkisinden beş temel kuralı takip ederek kaçınmak mümkündür. Neyse ki, bu taktikler, için gelişmiş araçlar ya da büyük miktarda para gerekmez.

Kripto para piyasasına yatırım yaptığınız paraya 2 yıl içinde ihtiyacınız olmasın

Diyelim ki yatırım yapmak için 5.000$’ınız var, ancak seyahat veya ev ve araç gideri gibi başka bir harcama için 12 ay içinde bu miktarın en az 2.000$’ına ihtiyacınız var!

Yapabileceğiniz en kötü şey, tüm birikiminizin, özellikle yakın zamanda ihtiyaç duyacağınız paranın %100!ünü kriptoya yatırmaktır. Çünkü pozisyonunuzu şimdiye kadarki en kötü zamanda, belki de bir en diplerde satmanız gerekebilir. Kripto borsalarında ya da DEFI (merkezi olmayan finans) havuzlarında kullanırken paralara erişimi tehlikeye atan değer düşüklüğü ya da hack riskini de göz önüne almak gerekir.

Kısacası, kripto para birimlerine yatırım yapılan herhangi bir fonun iki yıllık bir süresi olmalıdır.

Her zaman dolar maliyet ortalaması

Profesyonel yatırımcılar bile, mümkün olan en kısa sürede bir pozisyon oluşturma aceleciliğine kapılarak, kaybetme korkusu (FOMO) tarafından süpürülür. Ancak, herkesin %50 ve daha yüksek miktarda kazandığını gördüğünüzde nasıl bir kenara çekilip sadece seyredebilirsiniz ki?

İşte DCA stratejisi, piyasa hareketlerinden bağımsız olarak her hafta veya ayda aynı dolar miktarını satın almaktan oluşur; örneğin, bir yıl boyunca her Pazartesi öğleden sonra 200$ satın almak, sürekli bir pozisyon ekleyip eklememeye karar verme ihtiyacının neden olduğu endişe ve baskıyı ortadan kaldırır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  WhatsApp, Meta'nın Novi cüzdanını kullanarak kripto para ödemelerini test edecek

Ne olursa olsun tüm pozisyonları üç veya dört haftadan daha kısa sürede satın almaktan kaçının. Unutmayın, kripto paraları benimseme oranı hala emekleme aşamasında.

İlgili: 2021’De En Çok Kazandıran Kripto Paralar

Analiz yaparken çok fazla gösterge kullanmayın

Hareketli ortalama, Fibonacci düzeltme seviyeleri, Bollinger Bantları, yönlü hareket endeksi, Ichimoku Bulutu, parabolik SAR, göreceli güç endeksi ve daha fazlasını içeren sayısız teknik gösterge vardır. Her birinin birden fazla kurulumu olduğunu düşünüyorsanız, bu göstergeleri izlemek için sonsuz olasılık vardır.

En iyi yatırımcılar, piyasayı doğru okumanın en iyi göstergeyi seçmekten daha önemli olduğunu bilecek kadar deneyimlidir.  Beş farklı göstergeyi aynı anda izlemeye çalışmak dışında burada doğru ve yanlış yoktur.

Piyasalar dinamiktir ve kriptoda, işlerin ne kadar hızlı değiştiği düşünüldüğünde bu daha fazla önem kazanmaktadır.

Ne zaman kenara çekileceğinizi öğrenin

Sonunda diplerde veya altcoin sezonlarının içinde yüzerken muhtemelen piyasayı yanlış okuyacaksınız. Her tüccar bazen yanılabilir. Bu noktada önemli olan kayıpları telafi etmek için hırsla ve acele karar verip bahis riskini artırarak telafi etmeye çalışmamaktır. Aslına bakarsanız bu, yapmanız gerekenin tam tersidir! Yani her zaman sakin ve soğukkanlı olun.

Ne zaman “kötü bir kayıp” yaşarsanız, birkaç gün kenara çekilin. Kayıpların psikolojik etkisi ağır bir yüktür ve doğru düşünme kapasitenizi olumsuz etkiler. Açık bir fırsat ortaya çıksa bile, o fırsatın kaçmasına izin verin. Yürüyüşe çıkın ya da ticaret dışındaki hayatınıza odaklanın.

Gerçekten başarılı yatırımcılar en yetenekli olanlar değil, en uzun süre hayatta kalanlardır.

Kazananlara yatırım yapmaya devam edin

Bu, anlatılanlar içinde en zor ders olabilir çünkü yatırımcıların kazanan pozisyonlarından kâr elde etme konusunda doğal bir eğilimi vardır. Ancak bazı durumlarda kazananları satmak yerine onlardan daha fazlasını satın almak daha iyi bir yol olabilir. Tabii ki, piyasa verilerini veya genel hissiyatı ihmal etmeden, kripto piyasasının aşırı oynaklığını unutmadan, beklentileriniz yükselişini sürdürürse, genel piyasa bir tür zayıflık sinyali verene kadar pozisyona eklemeyi düşünün.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ethereum’un Rakibi Cardano (ADA) nedir?

Kişi, cesur davranarak ve en karlı pozisyonlarda tutunarak sonunda %300 veya %500 kazanç elde edebilecektir.

Yine de bu genel bir yatırım stratejisi tavsiyesi değildir. Her an tüm yatırımınızın buharlaşma ihtimali ve uzun yıllar sonra toparlandığına dair tecrübeleri aklınızdan çıkarmayın.

Her kural çiğnenmek içindir

Kripto para ticaretinde başarıya giden bir yol haritası olsaydı, birçok insan bunu uygulardı ve Hawaii tatilinde olacakları için size yatırım tavsiyesi vermeye de muhtemelen zamanları olmayacaktı. Bu yüzden arada bir kendi kurallarınızı çiğnemeye her zaman hazır olmalısınız.

Deneyimli para yöneticilerinin yatırım tavsiyelerine körü körüne uymayın. Herkesin kendi alabileceği risk ve beklenmedik bir duumdan sonra pozisyon ekleme kapasitesi farklıdır. Ama daha da önemlisi, yol boyunca kendinize dikkat ettiğinizden emin olun!

Burada ifade edilen görüşler yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım ve ticaret hareketi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

KriptoManset

Kripto para, blockchain, NFT, Metaverse, Web 3.0 ve Airdrop haberleri