Defi

En İyi 8 Merkezi Olmayan Borç Verme Platformu

Merkezi olmayan borç verme platformları kripto para ile ilgilenen kişiler tarafından sıklıkla araştırılan platformlardır. Geleneksel finans sektöründeki banka kredileri, vadeli hesaplar gibi ürünlerin farklı çeşitlerini blokzincir tabanlı ve merkeziyetsiz şekilde sunan borsalardır.

Merkezi olmayan borç platformları şirketler ya da bireyler tarafından yönetilmemektedir. Yönetimleri bir protokol tarafından gerçekleştirilir. Kripto para ödünç verme işlemi, sahibi olduğunuz kripto para birimlerini ödünç olarak verdiğiniz ve ondan faiz geliri elde ettiğiniz bir ticaret türüdür. Bu ticaret türü depozito karşılığı merkezi olmayan borç verme platformları tarafından gerçekleştirilir.

Bu makalemizde en iyi 8 merkezi olmayan borç verme platformlarını inceleyeceğiz.

Uniswap

Uniswap, Ethereum platformu üzerine inşa edilen en popüler merkeziyetsiz borç verme borsalarından biridir. Uniswap’ta emir defterleri yerine token değişimleri ve takasları için likidite havuzları kullanılmaktadır. Ayrıca Uniswap borsasında şuan da limit emri gibi bir opsiyon bulunmamaktadır. Uniswap borsası üzerinden herhangi bir tokeni takas ile değiştirebilir, bunun haricinden protokol için likidite sağlayarak karşılığında belli bir miktar ücret kazanabilirsiniz.

Maker

Maker Dao platformu ethereum üzerine inşa edilmiştir. Merkezi olmayan borç verme ve borç alma borsalarından bir tanesidir. Dao platformunda takaslama teklifleri karşılığında oy kullanabilir ve bu oy ile yönetici protokolün geleceği hakkında söz sahibi olabilirsiniz

Aave

Aave Fince dilinde hayalet anlamına gelmektedir. Platformu ethereum üzerine inşa edilmiştir. Kendisini açık kaynaklı bir gözetilemez protokol olarak nitelendirmektedir. Aave şık ve kullanıcı dostu bir arayüze sahip olan ve bilinirliği her geçen gün artan merkezi olmayan borç verme ve borç alma platformlarından biridir.

Curve Finance

Curve Finance platformu 2020 yılının ocak ayında piyasaya sürülmüştür. Platform ethereum token üzerine inşa edilmiştir. Merkezi olmayan borç verme, değişim ve likidite havuzudur. Curve borsasında işlem ücretleri çok düşüktür. Aslında Curve’nin kuruluş amaçlarından bir tanesi de süper verimli stablecoin ticaretiydi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Likidite Nedir? Likidite Olmak Ne Demektir?

WBTC

WBTC borsası kullanıcıların Bitcoin’lerini “wrapping” metodunu kullanarak Ethereum ekosisteminde devir daim etmelerini sağlar. Yani sahip olduğunuz BTC’ler WBTC olarak değerini koruyarak ethereum platformunda kullanılabilir, değiştirilebilir. WBTC ERC-20 isimli token , Bitcoin tarafından %100 olarak desteklenmektedir. Kullanıcılar borsaya BTC yatırabilir ve eşit miktarda WBTC alabilirler. yatırılan BTC tutarı teminat olarak tutulur ve alınan WBTC çeşitli protokollerde kullanılabilir.

İlgili: Kripto Paraya Yatırım Yapmadan Önce Bilmeniz Gereken Birkaç ipucu

Compound

Compound ilk olarak 2018 yılının eylül ayında başlayan bir blokzincir tabanlı Merkezi olmayan borç verme platformlarından biridir ve ethereum platformu üzerine kurulu bir para protokolü olarak tanımlanmaktadır. Compound borsasında kullanıcılar likidite kazanabilmek için tokenlerini ödünç verebilir, bunun yanında teminat olarak kendi tokenlerini kullanarak kredi alabilirler.

Compund isminden de anlaşılacağı gibi faiz anında tahakkuk etmeye başlar. Bu faiz protokol için sağlanan bütün likidite süresince birleşir.

Yearn.finance

Yearn.finance platformu da giderek popülerleşen, Aave ve Dydx gibi kredi verme hizmetlerini bir arada sunan merkezi olmayan borç verme platformlarından bir tanesidir.

KriptoManset

Kripto para, blockchain, NFT, Metaverse, Web 3.0 ve Airdrop haberleri