Kriptoparalar

Kayıp Kripto Para Birimlerini Kurtarmak Mümkün Mü?

Kayıp kripto para birimi kurtarma mümkün mü?

Bu soru son zamanlarda birçok borsa kullanıcısı tarafından sorulmaktadır. Örneğin bitcoin cüzdanına ait olan özel anahtar bilgileri kısmen kaybedildiğinde anahatar bilgisini kurtarmak için bir kurtarma yazılımı geliştirildi.

Reddit’teki Coding Enthusiast nickli bir kullanıcı 15 Mart’ta FinderOuter adında bir kripto para birimi kurtarma yazılımı geliştirdiğini duyurdu. Bu kurtarma yazılımı sayesinde özel anahtar bilgilerinin bir bölümünü kaybeden ve bitcoin varlıklarına ulaşamayan kişilerin verilerini geri getirmesi mümkün.

Aslında bu yazılım aracı var olan kurtarma tekniklerini bir yerde toplayarak kullanıyor. Öne çıkan yanı ise basit bir arabirim sunması ve gerekli işlemleri kolaylaştırması. Yazılım aracını geliştiren developer komut satırlarını kullanarak işlem yapmak yerine kişiler için basit arabirimler yaratmayı sevdiği için projeyi yaptığını söylüyor. Ayrıca yazılımın çok fazla araç içermediğini ve henüz emekleme döneminde olduğunu belirtiyor. Aracın geliştirme aşamasında olduğunu ve ileri zamanlarda;

  • mini özel anahtar
  • anımsatıcı
  • şifre kurtarma

gibi opsiyonlar ekleneceğini vurguluyor.

Hasar Görmüş Olan Özel Anahtarlar Kurtarılabiliyor

FinderOuter kripto para birimi kurtarma yazılımı; özel anahtar bilgisini kağıt gibi zarar görebilecek bir şeye yazan ve çeşitli sebeplerle özel anahtar bilgisini kaybeden kullanıcıların dertlerine deva oluyor.

Yazılım Aracının ana özelliği random sayıda karakteri eksik olan private key kurtarmak olarak açıklanıyor. Açık kaynaklı olarak GitHub platformu üzerinden paylaşılan FinderOuter isimli yazılım aracı yayınlanmadan önce hazırlanırken aşağıdaki özelliklere sahipti;

  • Bitcoin mesaj imzası doğrulama ve hata alınması halinde problemin nerede olduğunu gösterme.
  • Bazı karakterleri eksilmiş olan rastgele bir base-58 kodlu dizeyi sağlama toplama tekniği ile kurtarma. (Şu anda uygulama içerisinde yalnızca özel anahtarlar destekleniyor).
  • Bazı karakterleri eksik olan onaltılık (base-16) kodlu özel anahtarları kurtarma.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kripto Para Dolandırıcılıkları İle İlgili Bilinmesi Gerekenler!

İlgili: Kripto ticaretinde yeni misiniz? İşte 2022’de işinize yarayacak 5 ipucu

Uygulamanın Kullanımı

Finder Outer isimli kripto para birimi kurtarma yazılım aracının kullanımı oldukça kolay. Elde olan özel anahtar yazılım aracındaki ilgili bölüme giriliyor. Eksik olan karakterler yerine “*” işareti konuluyor ve hemen ardından Find tuşuna basılıyor.  Yazılım aracı ilk olarak girilen veriyi doğruluyor ve eksik olan karakterleri bulma işlemini yapıyor. Programın çalışması bitince özel anahtar bilgisi yeniden elde edilmiş oluyor. Bu sayede kayıp kripto para birimi cüzdan adresine giriş yapmak mümkün hale geliyor.

Kaybedilen Bitcoin Cüzdan Bilgisi Nasıl Geri Getirilebilir?

Yukarıdaki başlıklarda anlatılan FinderOuter isimli kripto para birimi kurtarma aracı sadece bir kısmı tahribata uğramış olan özel anahtar bilgisini geri getirebiliyor. Eğer özel anahtarın tamamı yok olmuşsa bu konuda yapılabilecek bir şey maalesef yok. Yapılan araştırmalara göre dünya üzerindeki bitcoinlerin yaklaşık %20’lik bir kısmı kayıp ve erişilemez durumda.

Bitcoin ya da farklı kirpto para birimlerinin özel anahtar bilgilerinin kaybolması bilgisayar arızalarından dolayı meydana geliyor. Bu kayıplar kripto para birimi kurtarma yazılımları ile geri getirilebiliyor.

KriptoManset

Kripto para, blockchain, NFT, Metaverse, Web 3.0 ve Airdrop haberleri