KriptoparalarÖne Çıkanlar

Kripto Paralarınızı Saklamak İçin En İyi 6 Kripto Cüzdan Yazılımı

Kripto paralar hakkında bilgisi olan veya kullanan insanların ciddi bir oranı Kripto paraları nasıl güvenli bir biçimde saklayabileceğini bilmiyor. Bu makalemizde kripto paralarını saklamak için kullanabileceğiniz yöntemlerden bahsedeceğiz.

İşte kripto paralarınızı saklayabileceğiniz 6 cüzdan türü.

LEDGER Nano S

Ledger fiziksel bir cüzdan markasıdır ve genel olarak USB belleğe benzemektedir. Ledger kendi uygulaması ya da bir Google Chrome tarayıcı eklentisiyle beraber çalışır. İmzalanacak işlemleri uygulama gayesi ile fiziksel cüzdanlara yollar. PİN kodunu 3 kez hatalı girme ile beraber sonra cüzdan içerisindeki bütün bakiyeyi siler.

Ledger güvenli bir bilgisayar üzerinde kurulmalıdır. Çünkü kurulum sırasında cihazın hasar görme ya da kaybolma ihtimallerine karşı içerisindeki bakiyeleri kurtarmaya fırsat sunan “tohum” yani geçiş parolalarını uygulama üzerinde gösterir. Bu geçiş parolalarının yazıcıdan çıktısı alınıp saklanmalıdır. Kurulum sırasında gösterildikten sonra da asla internet bağlı olan bir bilgisayarda saklanmamalıdır.

TREZOR

Trezor Cüzdan da Ledger cüzdana benzemektedir. Ancak biraz daha büyük olmasının yanı sıra USB portuna bir adet USB kablosu ile bağlanır. Ledger ile benzer bir şekilde çalışır ancak farklı olarak da üzerinde iki adet düğme ve bir ekran bulunur. Ekran koinin gönderileceği adresi göstermektedir. İki düğme ise bu işlemleri iptal etmek ya da onaylamak için kullanılmaktadır. Bu, coinlerin istenilen adreslere gönderildiğini doğrulayabilmek adına kullanılan bir güvenlik tedbiridir. Bu yüksek güvenlik tedbiridir. Ayrıca Trezor çok daha uzun parola kullanılmasını gerektirir.

Mobil Cüzdan

Mobil cüzdanlar isminden de anlaşılacağı üzere tabletiniz, telefonunuz, iPod Touch veya diğer taşınabilir cihazlarınız üzerinde saklanır. Bitcoin kabul eden dükkanlar üzerinde alışveriş sırasında, kahve içerken veya diğer harcamalarınızda kullanılabilirler. Tipik olarak coin gönderilecektir. QR kod tarzında görünen adresleri tararlar ve PIN kodu aracılığıyla korunurlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Airdrop'lar gerçekten bedava para mı?

Kağıt Cüzdan

Kağıt cüzdan bitcoin kripto paralar çevrimdışı bir şekilde saklama için güvenilir yöntemlerden biridir. Daha sonrasında kolay bir tarama için genel anahtar ve özel anahtar çiftlerini düz metin şeklinde ve QR kodu da kağıt üzerinde barındırır. Bu anahtarlar asla online bir şekilde oluşturulmamalı ve bilgisayar içerisindeki yerel yazılımlar vasıtası ile oluşturulmalıdır.

Alıcı adresi bilgisayarınız içerisinde saklanabilir ancak özel anahtar yalnızca kağıt üzerinde saklanmalıdır. Kağıt cüzdan pek çok defa basılabilir ve farklı güvenilir yerlerde de saklanabilir.

Sonuç olarak

Kripto paraları muhafaza edebilmenin pek çok yöntemi bulunmaktadır ve her yöntemin kendi dezavantajları ile avantajları vardır. Küçük miktarlarda coin sahibi olan bireyler için mobil cüzdanlar, masaüstü cüzdanları iyi bir seçenek olabilir. Ancak büyük miktarda yatırımı olanların daha güvenli bir cüzdan kullanması uygun olacaktır.

KriptoManset

Kripto para, blockchain, NFT, Metaverse, Web 3.0 ve Airdrop haberleri