Kriptoparalar

Kripto Para Dolandırıcılıkları İle İlgili Bilinmesi Gerekenler!

Dünyanın büyük bir bölümü son yıllarda kendini kripto para çılgınlığına kaptırmış durumda. Bitcoin Ethereum ve Dogecoin gibi popüler coinler tüm dünyaya yayılmış bir yatırım alternatifi olarak kendini gösteriyor. Madencilik (Mining) ve sanal para ticareti ile kazanılan mal varlıkları 1800’lü yılların başında gerçekleşen altına hücum olayını hatırlatırken, siber güvenlik alanında dünya lideri konumunda olan ESET son zamanlarda artış gösteren kripto para dolandırıcılıkları ile ilgili uyarılarda bulundu.

En Yaygın Kripto Para Dolandırıcılıkları Neler?

Kripto para dünyası ile ilgiliyseniz ve bir miktar kripto paranız varsa kripto para dolandırıcılarının gözü sizin üzerinizde olabilir. Güvenlik zaafiyetlerinden haberi olmayan birçok kişi kripto para dolandırıcılığı olaylarına maruz kalabiliyor. Birçok kripto para borsası da bu dolandırıcılardan payına düşeni alabiliyor. Bu şekilde mağdur olan şirketler çoğu zaman müşterilerinin zararlarını karşılıyorlar. Fakat bireysel olarak borsa dışında kripto para dolandırıcılığı mağduru olan kişilerin zararlarının telafi edilmesi maalesef mümkün değil. 

Bu sebeple kripto para dolandırıcılığı hakkında bilgi sahibi olmak ve korunma yöntemlerini bilmek önemlidir.

En fazla kullanılan dolandırıcılık yöntemlerinden bahsedelim;

Saadet Zincirleri

Saadet zinciri en fazla karşılaşılan kripto para dolandırıcılığı yöntemlerinden biridir. Saadet zinciri tuzağına düşen yatırımcılar hızlı bir şekilde zengin olacakları vaadiyle kandırılır. Bu beklenti ile bir şirkete ya da zincire yatırım yapmaları sağlanır. Aslında bahsedilen şirket ve zincir gerçekte yoktur. Kripto para dolandırıcıları melek yatırımcıların ilgisini çekmek için yeni bir teknoloji ya da coin icadından bahsederler. Yeni çıkacak olan bir coinin listelenme fiyatının çok yüksek olacağını bu sebeple listelenmeden önce çok sayıda alınmasını önerirler. Yatırılan para sanal olduğu için veriler üzerinde manipülasyon yapmak mümkündür. 

Aldatmacalı İşlemler

Aldatmacalı işlemler de en çok yapılan kripto para dolandırıcılıklarından bir tanesidir. Dolandırıcılar yatırımcıları bilerek yanlış yönlendirirler.  Az bilinen ve hiç duyulmamış borsalardan hisse almaları konusunda ikna çalışmaları yaparlar. Hisse alındığı anda hisse fiyatı yükselir ve dolandırıcı düzenli gelir elde etmeye başlar.  Fakat kurbanın almış olduğu hisseler değerini kaybeder.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Polkadot (DOT) Hakkında Her şey

Sahte Reklamlar

Bir diğer kripto para dolandırıcılığı yöntemi ise sahte reklamlardır. Hackerlar ünlü kişilerin sosyal medya hesaplarını ele geçirirler. Buralardan kendi borsalarının ve coinlerinin reklamını yaparlar. Ünlü kişinin hesabının çalındığından haberi olamayan takipçileri ise bu reklamlara inanarak yatırım yaparlar.

Sahte Borsalar

Borsa görünümünde sahte bir web sitesi açan dolandırıcılar kullanıcıları siteye yatırım yapmaları için teşvik ederler. Bunun için sahte e-posta gibi phishing (oltalama) yöntemlerini kullanırlar. Siteye yatırım yapan kişi bir müddet parası ile işlem yapabilir. Sitenin kullanıcı sayısı arttıkça ve işlem hacmi yükseldikçe sahtekarlar tüm paralara el koyarlar ve ortadan kaybolurlar. Mağdurlar sisteme giriş yapamadıklarında dolandırıldıklarını anlarlar.

Sonuç olarak;

Makalemizde bahsedilmeyen daha bir çok dolandırma yöntemi vardır. Genel bir yaklaşım olarak yatırım yapan kişilerin her zaman dikkatli ve özenli tercihler yapması, her alım satım kararını iyi bir kontrol sonrası yapması uygun olacaktır.

KriptoManset

Kripto para, blockchain, NFT, Metaverse, Web 3.0 ve Airdrop haberleri